Rękawki i nogawki kompresyjne dla biegacza
Zalety kompresji
Zarówno rękawki, jak i opaski kompresyjne mają odpowiednio uciskać nogi bądź przedramiona biegacza. Wydajność wysiłku zależy od ilości tlenu i substancji odżywczych, jakie dostarczamy mięśniom. Kiedy stosujemy kompresję, transport substancji odżywczych zostaje zoptymalizowany, a w związku z tym rośnie wydajność pracy serca oraz wydolność mięśni.
Udowodniono, że opaski i rękawki kompresyjne podczas dynamicznych ćwiczeń nawet o ponad 30% ograniczają wibracje generowane przez stopy uderzające o podłoże. Mniejsze wibracje oznaczają też mniej strat energii.
Gadżet ten opóźnia zmęczenie mięśni i zmniejsza ból spowodowany ciężkim treningiem. Zastosowanie kompresji zapobiega mikrourazom i skurczom mięśni, zmniejsza ryzyko kontuzji oraz przyśpiesza regenerację. Dzięki temu mięśnie wrócą do pełnej dyspozycji znacznie szybciej.
Kolejną istotną funkcją odzieży kompresyjnej jest wydłużenie czasu, jaki możemy poświęcić na trening. Gromadzące się w mięśniach produkty przemiany materii utrudniają im normalną pracę. Dzięki swoim właściwościom opaski czy też rękawki przyśpieszają wydalanie tych substancji z organizmu.
Niewątpliwą zaletą jest również odpowiednia termoregulacja. Odzież kompresyjna ogrzewa i zapobiega odmrożeniom w mroźne dni, w ciepłe natomiast przyśpiesza odprowadzanie ciepła.
Co ciekawe, właściwości kompresyjne opasek możemy także wykorzystać np. w trakcie długiej jazdy samochodem. Przebywanie w pozycji siedzącej niekorzystnie wpływa na krążenie żylne w nogach. Aby zapobiec opuchnięciu kostek, możemy zastosować opaski kompresyjne, które sprawią, że nawet długa podróż nie będzie nam straszna.