Odzież termoaktywna – czym kierować się przy wyborze?

2022-12-15
Odzież termoaktywna – czym kierować się przy wyborze?

Co wyróżnia odzież termoaktywną?

Odzież termoaktywna doskonale izoluje od zimna oraz czynników zewnętrznych. W odróżnieniu od bielizny termicznej, która ma za zadanie tylko chronić przed chłodem, dobrze odprowadza ona wilgoć i gwarantuje prawidłową wentylację. Odzież termoaktywna przeznaczona jest głównie dla osób aktywnych fizycznie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgać po nią także podczas codziennych zimowych spacerów. Wbrew pozorom nadaje się ona do użytku nie tylko w chłodnych porach roku, ale również latem. Ta przeznaczona na upalne dni zapobiega przegrzaniu organizmu i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Bielizna termoaktywna zapewnia komfort zarówno w trakcie jazdy na nartach, górskich wędrówek czy joggingu, jak i podczas codziennych spacerów w mroźną pogodę czy jazdy na rowerze w letnie dni.

Dobry skład

Jednym z czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru bielizny termoaktywnej, jest jej skład. Wbrew pozorom, odzież termoaktywna powinna być wykonywana z tkanin sztucznych. Bawełna uznawana na oddychającą i przewiewną, nadaje się do codziennego użytku, jednak nie sprawdza się podczas uprawiania sportu. Nie posiada ona bowiem właściwości termoizolacyjnych i nie odprowadza wilgoci – podczas wysiłku fizycznego mamy więc na sobie mokre ubranie. Jeśli zależy nam na odpowiedniej izolacji termicznej i wentylacji, to właśnie koszulki czy legginsy wykonane z poliamidu najlepiej zdają egzamin. Większość z nich posiada również dodatek elastanu. Taka bielizna odpowiednio przylega do ciała, jest gładka i elastyczna, a jednocześnie oddycha i odprowadza wilgoć na zewnątrz odzieży.

Odpowiedni rozmiar

W przypadku bielizny termoaktywnej duże znaczenie ma również sam rozmiar. Nie powinna być ona ani zbyt mała, ani zbyt duża. Za ciasna wpływa negatywnie na swobodę ruchów podczas aktywności fizycznej, z kolei za luźna – nie przylega do ciała, a tym samym nie odprowadza wilgoci ze skóry na zewnątrz ubrania tak, jak powinna. Każda z nich może spowodować dyskomfort w trakcie uprawiania sportu – a przecież wygoda jest tu kluczowa!

Dopasowanie do rodzaju aktywności

Odzież termoaktywna powinna być również dopasowana do rodzaju sportu, który uprawiamy. Chcąc skompletować strój do jazdy na nartach, najlepiej postawić na bieliznę, która skutecznie odprowadza wilgoć i zapewnia wysoką izolację cieplną. W tym przypadku doskonale sprawdzi się m.in. komplet z wełny merino. Do joggingu czy jazdy na rowerze nadaje się z kolei odzież termoaktywna z cieńszych, oddychających materiałów – może ona wówczas stanowić jedną z warstw ubioru. Ważne jednak, aby odpowiednio przylegała ona do ciała. W przypadku ubioru na siłownię warto postawić na lekkie i cienkie elementy odzieży – panujące tam warunki różnią się bowiem od tych na zewnątrz. Jeżeli natomiast poszukujemy odzieży termoaktywnej do gry w siatkówkę, najlepsza okaże się ta o lejącym kroju, zapewniająca wysoką wentylację.

Odzież adekwatna do temperatury

Wybierając bieliznę termoaktywną, należy dopasować ją także do konkretnej temperatury, co często idzie w parze z rodzaje aktywności. Cienka odzież nadaje się głównie do użytku w temperaturach wyższych niż 0 stopni. Najgrubsza sprawdzi się z kolei w sytuacji, gdy trenujemy w warunkach większego mrozu – około -10 stopni lub mniej. Asortyment Sestimi obejmuje zarówno odzież termoaktywną przeznaczoną do uprawiania sportów zimowych, jak i tę idealną na cieplejszą porę roku.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 5281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Gorąco Polecam !
2024-05-16
Szypka i solidna obsługa klienta.
pixel